...

Ne Nedir?

...
ECU nedir?

ECU motor kontrol sistemi olarak veya diğer bir anlamı olan motor beyni olarak tanımlanır. Araçlarda bulunan sistemlerden ECU ya sinyal gelir. Bu sinyallerin toplanmasını sağlayarak kontrolünü sağlar. Olabilecek arızaları kaydını tutarak bakım zamanlarında servisler tarafından kontrol kolaylığını da verir. Olabilecek arızalarda araç içerisinde ECU göstergesi yanar. Bu durumda servis tarafından kontrol edilmesi gerekmektedir. Motor beyinin arızalanması durumunda servisler tarafından yazılımlar ile düzeltmeler veya geliştirmeler yapılmaktadır. Her araç modelinin yazılımı farklıdır. Modeline, model yılına, serisine kadar bu yazılımlar farklılık gösterir.

...
AIRBAG Nedir?

Çarpışma anında emniyet kemeri ile beraber sürücü ve yolcuların zarar görmesini engellemektedir. Araçların modellerine göre hava yastık sayısı farklılık göstermektedir. Sürücü hava yastığı, yolcu hava yastığı, perde hava yastığı, yaya hava yastığı, Hava yastıklarında olabilecek arıza durumlarında (sensör arızası, airbag sargı kablolarında arıza, daha önceden oluşmuş bir kaza veya olan arızanın onarılmaması gibi)AIR BAG uyarı lambası yanar. Bu durumlarda mutlaka yetkili servisler ile iletişime geçilmesi gerekmektedir.

...
ABS nedir?

ABS (Anti’’Lock Braking System) Kilitleme önleyici fren sistemi olarak tanımlanır. ABS hız sensörleri sayesinde kontrol modülünü bilgilendirir. Bu şekilde aracın hızına göre fren mesafesinin azalmasını, ani fren durumlarında araç kontrolünün kaybedilmemesinde önemli faktör göstermektedir. ABS oluşabilecek arızaların en belirgin özelliklerinden bir tanesi ABS göstergesinin yanması, araç ani frenlerde savrulmaların meydana gelmesi, fren mesafesinin azalmasına neden olur. Oluşabilecek arızalarda servisler tarafından ABS beyinlerindeki kayıtlarda kontrol edilerek gerekli müdahaleler yapılır.

...
Partikül nedir?

Dizel araçlarda gaz halinde zararlı maddelerin yanında toz halindeki maddelerinde dışarı atılması sağlanır. Bu maddeler partikül olarak adlandırılır. Dizel araçlarda partikül filtreleri bulunmaktadır. Bu filtreler sayesinde zararlı maddeler çevreye atılması engellenir. Motor kontrol sistemi (ecu) bu filtrenin kontrolünü devamlı sağlar. Bakım dönemlerinde bu filtrenin de kontrol edilmesi önceliklerin içinde bulunur.

...
EGR nedir?

Bir çok dizel motor türünde araçlarda egzoz gazını bir kısmını yeniden motor içerisine gönderimini sağlayan bir emisyon kontrol teknolojisidir. Bu şekilde azot oksit gazlarının çevreye verebilecek zararını en az seviye düşürür. Araçlarda bulunan EGR sistemleri (EGR valfi egzoz gazı devir daimini sağlar) belirli zamanlarda (bakım zamanlarında) kontrol edilerek değiştirilmelidir. Arıza durumlarında aracın teklemesi, yüksek tüketim, motor arıza lambasının yanması, çekiş gücünün düşmesi ile belirtiler olmaktadır.

...
Immobilizer Nedir?

Immobilizer araç anahtarının üzerinde yer alan elektronik bir yapıdır. Anahtar üzerinde Immobilizer olmadan araç çalışmaz. Araçlar düz kotak olarak adalandırılan yöntem ile çalışmayacaktır. Immobilizer motorlu taşıt hırsızlığını azaltır. Oluşailecek başlıca arızalar anahtar ile arabanın çalışmaması, kapıların açılmaması gibi.

Tunnig, Motor Beyni, Oto Beyin Tamiri, Anahtar Tamir ve Yenileme İşlemleri, Mercedes Gösterge Tamiri, Mercedes ELV (Kolon Kilidi), Mercedes Anahtar, BMW FRM (Ayak Modlü Tamiri), BMW Anahtar"

Chip Oto Elektronik ve Tunnig
...